جمهوری و دموکراسی با معنای کنگره در اولین پادشاهی ایران

دیاکو در همان ایام نوجوانی به عدالت و عدالت پروری مشهور شد و با قضاوت میان اختلافات مردم و حل و فصل آن ها به زودی آوازه اش فراتر از قبیله اش رفت،وی به کم کم رئیس قبیله خود شدو با حمله بسیار مهلک از حملات پی در پی آشوریها که مادها را درمانده کرده بود به چاره ای می اندیشید که بعد ها تاریخ را عوض نمود. وی به ضعف مادها در تفرقه  ایشان پی برد و نیاز آنها را  برای اتحادی پایدار ضروری دانست، همچنین سران و بزرگان ماد مردم خود را در نابودی و زیر دست شدن می دیدن به ستوه آمده بودند؛ پس زمینه یک رویداد بزرگ جهان در آن روزگار بوجود آمده بود. شهر هگمتانه یا به معنای مادی «هَنگَمَتانه:Hengemetana» یعنی شهری که در آن شور و مشورت همراه با بحث و جدل شود که در زبان کوردها هم اکنون همین معنی را می دهد، مثل روزهای عادی نبود نه به این خاطر که پر جمعیت و شلوغ بود ! بلکه رویدای مهم را در دل خود نظاره گر بود. در آن روزهای سال 700 ق.م تمام سران و بزرگان ماد در هگمتانه گرد هم آمدند و به بحث و جدل پرداختند، نه برای حل اختلافات جزئی و تجات بلکه برای پیدا کردن راه حلی برای دشمن دیرینه شان،آشوریها؛ در این جلسه محرمانه که مردم شهر را منقلب نمود دیاکو نماینده آنها شاه مردم آریایی و ایران شد و مرکز فرماندهی و دولت هگمتانه قرار گرفت. شاهنشاه دیاکو همدان ( هگمتانه‌ ) را به پایتختی خود برگزید. باید برای قلب این حرکت شهر را تغییر داد تا در برابر دشمنان مقاومتر باشد و در آن هفت دژ تو در تو به نماد هفت طبقه آسمان ساخت و هر دژ را به رنگی درآوردند: سفید، سیاه، آبی، ارغوانی، نارنجی و سبز و طلایی. سقف و در و دیوار دژ مرکزی یا همان قصر اصلی را با طلا پوشانده شد و دژ دوم را با نقره آراستند تا نشانی از بزرگی ملتی را به گوش جهان برسانند.
      دیاکو ۵۳ سال بر ایران فرمانروایی کرد او توانست اتحادی تاریخی بین تیره های مختلف نژاد آریایی ایجاد نماید . دیاکو ابتدا توانست 7 طایفه قوم ماد را با هم متحد کند ، وی سپس به عنوان رهبر و قاضی آن 7 طایفه انتخاب شد که این مساله در سال 701 قبل از میلاد مسیح اتفاق افتاد. پس از 7 سال رهبری در بین این 7 طایفه، وی از طرف مادها ، پارسها و پارتها به عنوان پادشاه ایران انتخاب شد و تا سال 656 قبل از میلاد مسیح حکومت کرد. ماجراهای به قدرت رسیدن دیاکو در کتاب تاریخ هرودوت آمده است. دیاکو پسر کیاکسار (کسی که می‌تواند خوب نشانه‌گیری کند) و کیاکسار نام پدرش دیاکو را بر فرزند گذاشته بود .
پادشاه دولت نو پای ایران در طی 53 سال حکومت دستاوردهای فراوان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را برای ملتش به ارمغان آورد، شاهنشاه بزرگ دیاکو در سطحی وسیع اقدام به اتحاد اقوام دیگر ایرانی همت گماشت و قلمرو پادشاهی را به سرعت وسعت بخشید، و کوشید تا بر آشوریها غالب شود، ولی افسوس که به این آرزو نرسید. و این رسالت را به پسرش واگذار نمود.

/ 0 نظر / 31 بازدید